Symbol:
USC

Wydział:
Urząd Stanu Cywilnego

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz.1741 ze zm.).
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.z 2015 r., poz.2082 ze zm.)
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 783 ze zm.).


Opłaty:
Sporządzenie aktu urodzenia jest zwolnione z opłaty

Termin odpowiedzi:
Akt urodzenia sporządza się w dniu zgłoszenia urodzenia dziecka, a jeżeli zgłoszenie urodzenia nastąpiło w sposób określony w art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. poz.1741 zez m.) - w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia

Jednostka odpowiadająca:
Danuta Kołacka; pokój nr 3; tel. 63 271 41 19 (wew. 103); danuta.kolacka@sompolno.pl

Tryb odwoławczy:
Od decyzji odmawiającej dokonania czynności, wydanej przez Kierownika USC
w Sompolnie, przysługuje odwołanie do Wojewody Wielkopolskiego, za pośrednictwem kierownika USC w Sompolnie, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Uwagi:
Zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje się w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia, a w przypadku gdy dziecko urodziło się martwe - w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia.

Jeżeli nie dokonano zgłoszenia urodzenia dziecka w w/w terminie, akt urodzenia sporządza się z urzędu na podstawie karty urodzenia albo karty martwego urodzenia.

Akt urodzenia sporządza się na podstawie karty urodzenia lub karty martwego urodzenia przekazanej przez podmiot wykonujący działalność leczniczą oraz protokołu zgłoszenia urodzenia. Protokół zgłoszenia urodzenia podpisywany jest przez osobę zgłaszającą urodzenie i kierownika urzędu stanu cywilnego.

Zgłoszenia urodzenia dokonują matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. Matka lub ojciec dziecka, którzy ukończyli 16 lat, dokonują zgłoszenia urodzenia, jeżeli posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W pozostałych przypadkach zgłoszenia urodzenia dokonują przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki.

Zgłoszenia urodzenia można dokonać przez pełnomocnika.
Pisemne pełnomocnictwo do zgłoszenia urodzenia winno zawierać wskazanie imienia, jakie ma być nadane dziecku. Osoba ta dokonując zgłoszenia urodzenia, poza pełnomocnictwem, powinna posiadać dowód osobisty własny oraz osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Po sporządzeniu aktu urodzenia wydawany jest z urzędu jeden odpis skrócony aktu urodzenia oraz powiadomienie o nadaniu numeru PESEL.


Dokumenty
  • Dokumenty tożsamości rodziców (do wglądu)