Prowadzenie postępowania w sprawie udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej, zwalnianie żołnierzy z tej służby przed jej odbyciem.

Poborowemu i żołnierzowi udziela się odroczenia-zwolnienia ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.


Wymagane dokumenty:
1)       Wniosek o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.

2)       Grupa inwalidzka z adnotacją o uznaniu za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji, albo, który ukończył 75 rok życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny, bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa obowiązkowego do sprawowania tej opieki.

3)       Orzeczenie Sądu o obowiązku sprawowania opieki.

4)       Wywiad środowiskowy.

5)       Oświadczenie osoby wymagającej bezpośredniej opieki oraz oświadczenie poborowego.

 W przypadku ubiegania się o odroczenie ze względu na pobieranie nauki, wnioski należy kierować bezpośrednio do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Odroczenia zasadniczej służby wojskowej, można udzielić również ze względu na ważne sprawy osobiste lub rodzinne poborowego, związane z trudną sytuacją rodzinną, kierując wniosek do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Odroczenia udziela się na czas nie dłuższy jednak niż 12 m-cy.

Jednostka odpowiedzialna:
Stanowisko ds. Wojskowych i Obrony Cywilnej - pokój nr 25
Bogusława Szklarska - inspektor
Tel. (63) 271 41 19 (wew. 325)

Podstawa prawna:
Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP z dnia 21 listopada 1967 r. (Dz. U. Nr 241, poz. 2416, z 2004 r. z późn. zm.).
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. Nr 150, poz. 1569 z 30 czerwca 2004 r.).